Magazín

Rakytník – nenápadná ozdoba zahrad a vitaminová bomba

Možná zdobí vaši zahradu jako okrasný keř. Přitom svými léčivými účinky předčí i mnoho známých bylin. A právě na podzim se hodí ho sázet i sklízet.

Z rakytníku lze získat velké množství zdraví prospěšných látek, jeho plody můžete využít do džemů, smíchat je s medem, udělat si kompotlikér nebo sirup, můžete ho usušit (příprava čaje na jeden šálek: 2 lžíce usušeného rakytníku vařte pět minut a poté sceďte) a rakytníkový olej je výborný jako základ mastí a krémů, kdy hojí drobná poranění, pohmožděniny a akné. Rozmixované bobule také můžete smíchat s cukrem a zamrazit.

Co všechno obsahuje rakytník

Především je to vysoký obsah vitaminu C (rakytník předčí dokonce i citron), dokonce se říká, že jedna bobulka pokryje denní doporučenou dávku vitaminu C pro dospělého člověka. Dále v rakytníku najdete vitamin A a E, organické kyseliny a biologicky účinné flavonoidy. Hodí se užívat v období chřipek a jako prevence i léčba nachlazení, protože rozpouští hleny a vysoký obsah vitaminu C hovoří sám za sebe. Takže příště si raději uvařte čaj s medem a rakytníkem místo citronu.

Rakytník podporuje tvorbu žluči a usnadňuje trávení, doporučuje se i při detoxikaci a také se často uvádí jeho protirakovinotvorné účinky.

Zatím nebyly u rakytníku zpozorovány žádné vedlejší účinky, v menší míře ho mohou užívat i těhotné a kojící ženy, při konzumaci většího množství vás může pálit žáha.

About the author

Makawiel