Jak akupunktura, tak akupresura fungují na stejných principech a patří k metodám tradiční čínské medicíny. Zatímco akupunktura je léčebná metoda, která spočívá v nabodávání jehliček do akupunkturních bodů lidského těla, akupresura využívá pouze stlačování akupunkturních bodů na povrchu lidského těla.
Akupresura je ryze neinvazivní. Někdy se jí říká také „čínská tlaková masáž“, kombinuje princip akupunktury a masáže. Akupresurní metody mají mnohostranné využití, podobně jako akupunktura. Stimulací akupresurních bodů dojde k uvolnění nahromaděné zablokované energie, která je často příčinou různých zdravotních problémů.
Jak akupresura probíhá
Terapeut provádí mačká bříšky prstů jednotlivé akupresurní body, a tím si zmapuje citlivá místa (a tedy i postižené orgány). Následně se na postižených místech provádí masáž palci a konečky prstů. Celková doba jedné terapie je půl hodiny až hodinu, vše se odvíjí od stavu klienta.
Pár jednoduchých tipů, jak si pomoci sám
Ukazováčkem a palcem tlačte do středu ušního lalůčku. Masáž celého ušního lalůčku pak pomáhá od neklidu. Při migréně se orientujte na spánky. Bříšky čtyř prstů provádějte poklep na tzv. linii koutků očí (je umístěna na spánku, mezi okem a horní částí ucha). Pokud se potřebujete soustředit, tlačte bříškem prstu na kořen nosu (mnoho lidí tento postup používá, když přemýšlí, aniž by si to uvědomovali).
Kontraindikace akupresury
Na akupresuru by si měli dát pozor lidé s onemocněním cév, s ortopedickými zraněními, majitelé křehkých kostí a těhotné ženy.