Balneoterapie, která je někdy zaměňována s vodoléčbou, zahrnuje použití vody pro léčebné účely a pochází z roku 1700 př. n. l. Je to oblíbený léčebný postup v několika evropských zemích dodnes – například termální lázně v Maďarsku.
Jak balneoterapie funguje?
Terapie je založena na myšlence, že voda prospívá pokožce a může léčit celou řadu stavů od akné přes bolest, otoky až po úzkost. Praktici používají bahenní zábaly, střiky, dlouhé koupele a zábaly. Z tohoto důvodu se tomu často říká „lázeňská terapie“.
Účinky balneoterapie na chronickou bolest byly studovány s některými pozitivními výsledky. Studie z roku 2015 například zjistila, že lázeňská terapie v kombinaci s cvičením může dlouhodobě zmírnit bolesti dolní části zad.
Zastánci terapie uvádějí zjištění, že minerální voda může posílit imunitní systém lidí nebo pomoci artritidě.
Počátky balneoterapie
Koupání se po tisíciletí používá jako způsob čištění, zklidnění a uzdravení těla. Archeologové našli koupaliště v paláci Knossos dokonce z 18. století před naším letopočtem a důkazy o koupání lidí v termálních pramenech a jezerech a mořích již v 1. století před naším letopočtem. Koupání bylo mezi Římany velmi oblíbené a některé z jejich lázeňských domů existují dodnes.
Ve viktoriánské době si lázeňská města znovu získala popularitu a rozvíjela se kolem přírodních pramenů v krásných lokalitách. Lékaři prozkoumali blahodárné využití pramenité vody pro zdraví a vyvinuli naše moderní lázeňské a koupací terapie.
Jaké jsou klasické lázeňské procedury balneoterapie?
- Koupání v pramenité vodě: vzhledem k rozdílnému složení minerálů je každý druh pramenité vody vhodný pro různé zdravotní problémy.
- Koupání ve slané vodě: voda je buď přirozeně slaná (tj. ze slaného jezera nebo moře), nebo má přidané koupelové soli.
- Koupání v síře: pramenitá voda s vysokým obsahem síry.
- Bahno: minerální bahno, které je mírně zaléváno pramenitou vodou.
- Olejové koupání: pramenitá voda s přídavkem bylinného oleje.
- Cvičení/vodní tok: plavání ve velkých bazénech, kde je vyžadován tělesný pohyb, například s protiproudým kanálem.
- Střídavé horké a studené koupele: nejprve strávíte nějaký čas v horkém bazénu, abyste se zahřáli, pak krátkým ponořením do studené vody, pak znovu horkou vodou a poté studenou vodou.
- Částečná koupel: koupel, ve které se koupají pouze některé konkrétní části těla.