Černý bez je skvělá bylina, která má celou řadu příznivých účinků. V zimě vám pomůže od chřipky i nachlazení, pomáhá při bolestech kloubů i migrénách či potížích s trávením. Jak bez sbírat a uchovat?
Vůně jara
Alergici prominou – vůně bezu patří mezi nejlíbeznější jarní vůně. Při jarním sběru bezu se využívají rozvitá květenství, která na sobě nemají zavité kuličky. Květenství je plné žlutého pylu, který se krásně vyjímá na sněhobílých květech.
Sbírá se za slunečného počasí, nejlépe kolem poledne. Rozhodně ne po dešti, kdy jsou květy omyté. A uchování? Nejjednodušší postup je navěšet květy bezu na sušák na prádlo, a nechat v polostínu, kde profukuje vítr, přirozeně proschnout. Nebo si můžete uvařit bezový med nebo připravit nevařený sirup. Z bezů se dělá také jídlo – kosmatice. A je to lahůdka!
Letní serenáda
Na stejné místo, kde jste se na jaře kochali krásou bezu a jeho vůně, se vypravíte i na konci léta. Večer, když už slunce nepálí, si do proutěného košíku nasbírejte plody bezu černého. Konečně dostál svému jménu, viďte. Černé kuličky jsou měkké. Sbírejte celá květenství a doma vše přeberte. Zelené kuličky ponechte v přírodě.
A jak bez uchovat? Opět se nabízí několik možností – můžete si připravit lahodnou marmeládu. Nebo likér, díky kterému se z vás stanou vyhledávaní hostitelé. Z bezu, rumu, kávy a dalších ingrediencí si připravíte ten nejlepší likér, který při denním mírném užívání zajistí, že se vám pro letošní chřipkovou sezónu budou bacily obloukem vyhýbat.
Dříve bývaly bezy sázeny hned před dům – lidé dobře věděli, co v něm mají za poklad. Dnes se možná trochu projdete. Bez hledejte například na okrajích lesů. Naleznete jej po celé naší republice. Vlastníma rukama si jej můžete sklidit a uchovat, a spojíte tak příjemnou procházku s užitečným tvořením.