Masáže

Bowenova masáž

Obsah

Jemná tlaková masáž podle Bowena

Jde o systém jemných hmatů na svalech a pojivové tkáni. Bowenova masáž pomáhá tělu nastartovat léčebné procesy a to velmi šetrným způsobem. Vždy po několika pohybech (hmatech) nastává pauza, aby tělo mělo šanci zareagovat a spustit léčebný proces.

Trocha historie Bowenovy masáže

Autorem této techniky je australský osteopat Tomas A. Bowen (1916 – 1982), který byl nadšeným masérem samoukem, neměl žádné lékařské vzdělání. Jeho první pacientkou byla jeho žena. Když viděl, že jí jeho metoda pomáhá, otevřel si v roce 1952 praxi a velmi rychle se stal vyhlášeným léčitelem. Po smrti Thomase Bowena začal jeho tlakovou masáž vyučovat jeden z jeho asistentů, Oswald Rench.

U nás tuto techniku rozšířil a vyučoval v devadesátých letech minulého století především Jock Ruddock. Ve svých kurzech “The Gentle Touch“ doplnil původní Bowenovu techniku o vlastní zkušenosti. V současné době je Jock Ruddock poradcem pro Bowenovu techniku při Institutu komplementární medicíny v Londýně.

Kdy je vhodná Bowenova masáž?

Bowenova masáž pomáhá zejména bolestech kloubů a páteře, artritidě, alergiích, při vysokém i nízkém krevním tlaku, při různých psychických obtížích, zlepšuje funkci imunitnícho systému, ulevuje od různých typů bolestí, pomáhá při potížích s dýcháním, a také zlepšuje poúrazové stavy.

Bowenova technika je velmi šetrnou metodou, určenou téměř všem lidem bez ohledu na věk či zdravotní problémy, může pomoci i malým dětem a někdy těhotným ženám.

Jak to probíhá

Klient leží na masážním stole a během ošetření může být oblečen, při Bowenově masáži není nutný kontakt s kůží. Jedno ošetření trvá necelou hodinu, a jak už bylo zmíněno výše – vždy po určité sérii hmatů je nutná dvouminutová pauza. Masáž je příjemná, nenásilná a bezbolestná. Je potřeba počítat s možným vyplavováním toxických látek z těla po masáži, doporoučuje se hodně pít a nezatěžovat tělo alkoholem apod., aby se jedovaté látky mohly snadno vyplavit.

About the author

Makawiel