V posledních dvou letech zuří na celé planetě covidová pandemie, což mimo jiné znamená nutnost udržovat rozestupy a nosit ochranu horních cest dýchacích v uzavřených prostorách.
Dnes již nedostačují profesionální ani domácí roušky, ale je nařízeno nosit respirátory. Musí se ovšem jednat o správný typ, jinak obvykle nefungují podle předpokladů.
Jaké jsou vhodné a jaké ne?
Respirátor se dříve používal hlavně během stavebních, respektive bouracích prací. Jeho účelem je chránit člověka před prachem a dalšími nezdravými látkami, které mohou poletovat vzduchem.
Dnes však nosí respirátory většina planety z důvodu pandemie. Není však pravda, že se jedná o stoprocentní ochranu. Alespoň ne u všech verzí. Hlavně čínské modely nemusí být tak kvalitní, jak se píše na obalu. Nejsou totiž odzkoušeny podle evropských norem, a tudíž jejich ochranná vrstva nemusí fungovat proti virové nákaze stoprocentně.
Chcete-li používat osvědčené produkty, určitě spíše sáhněte po respirátorech FFP2, jež se mohou pyšnit daleko lepšími protektivními vlastnostmi proti případné virové nákaze. Nemusíte se bát, že byste si museli oproti čínským výrobkům nějak výrazně připlatit. FFP2 a FFP3 respirátory nejsou o moc dražší, zvláště jedná-li se o českou produkci.
V tomto ohledu jsou na tom nejlépe výrobky od firmy GOOD MASK, které si můžete objednat zdarma, ovšem pouze jednorázově. Bude vás to stát jen poštovné a balné.
Měl by vám padnout
Čínské respirátory mají ještě jednu podstatnou vadu, a sice tu, že nejsou dělány na české obličeje. Kvůli tomu vám tudíž nemusí tak dobře padnout, což je však u těchto masek zcela zásadní. I drobné netěsnosti mohou znamenat problém, a proto je dobré na takovéto věci myslet nejen během vybírání respirátoru, ale rovněž i při jeho nasazování.
Můžete si po nasazení udělat jednoduchý test těsnosti. Zhluboka se nadechněte a pak razantně vydechněte. Když nebude maska profukovat, jste dokonale chráněni.