Fyzioterapie se zabývá léčbou pohyblivých částí těla. Používá různé techniky, které umožňují zlepšit pohybovou funkci svalů a kloubů do maximílně možného rozsahu pohybu. Je schopná řešit a urychlit léčebný proces pohybového aparátu a snížit nebo zcela odstranit bolesti, ztuhlost svalů a kloubů.
Alternativní fyzioterepeuti navíc věří, mnohé bloky v kosterním systému (především na páteři) pak způsobují i dysfunkci některých orgánů a psychické potíže (a naopak – stresy, úzkost a další negativní pocity mohou způsobit například zablokování páteře či bolesti svalů a kloubů).
Dornova metoda – pomocí této metody lze srovnat různá vybočení páteře a obratlů. Jde o kompletní program pro ozdravení zad, který řeší chronické potíže (především onemocnění kloubů, svalů) lze uvolnit fyzické i psychické bloky. Při této terapii se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností a to přirozeným pohybem, nemá tedy potřebu se bránit. S uvedením kloubu do původní správné polohy tělo nebojuje, ale přijímá ji.
Osteocompact – Metoda původem z Francie. Claude Vossart přišel se sérií technik mobilizujících jednotlivé obratle páteře a klouby končetin. Přes ovlivnění vegetativního nervového systému probudí regenerační schopnosti organismu (ty souvisí s imunitním i hormonálním systémem). Hodí se především pro osoby s potížemi a bolestmi zad. V Česku navazuje na tento směr sdružení YiDao.
Kraniosakrální terapie – neinvazivní doteková manipulační technika ovlivňující kraniosakrální systém. Doktor William Sutherland v roce 1900 zjistil, že lebeční švy umožňují pohyb jednotlivým lebečním kostem. Zkoumal jejich normální pohyby a abnormality, a na základě toho vyvinul terapii jemných manipulací lebečních kostí. Podle něj spolu souvisí fungování centrálního nervového systému a vliv kraniosakrální terapie na autoregulační systém člověka.
Doporučuje se při bolestech hlavy, migrénách, závratích, chronické rýmě, při dětské mozkové obrně, nespavosti, bolestech pohybového aparátu, po úrazech apod. Nehodí se po zlomeninách lebky, u epileptiků, nitrolebečním krvácení, u aneurysmat.