Pálení žáhy vás může provázet v jakémkoliv věku, často k němu může docházet dietní chybou. Nepříjemný palčivý pocit je však často úmorný, a proto je důležité vědět, jak se ho rychle zbavit. K tomu vám mohou pomoci i přírodní prostředky.
Proč vzniká pálení žáhy?
Pálení žáhy může přijít v podobě nepříjemného pálení za hrudní kostí, to se však může rozšiřovat i dále, doprovázet ho může také pachuť v ústech či pocity na zvracení. Zpravidla bývá způsobeno podrážděním sliznice jícnu nezvyklou potravou. Může se jednat také o nemoc zvanou reflux. Pálení nejčastěji způsobují tučná jídla, čokoláda či káva. Zhoršit tento stav mohou cigarety či bílé víno, tomu byste se proto měli vyhnout. Pálení žáhy může být způsobeno také nadměrným příjmem cukrů.
Bylinky, které uleví
Mezi bylinky, které dokážou ulevit od pálení žáhy, patří abisib. Tento netradiční název pod sebou ukrývá extrakt z mladých výhonků sibiřské jedle, navíc má další řadu pozitivních účinků, jako je zvýšení obranyschopnosti, antioxidační účinky a stimulace krvetvorby. Mezi další přírodniny, které zmírní palčivý pocit, patří kmín, fenyklová či anýzová semínka. V případě problému stačí žvýkat jednu čajovou lžičku. Stejně by mělo fungovat také žvýkání kandovaného zázvoru, případně lístku máty.
Jedlá soda
Jedlá soda je známá pro boj s pálením žáhy, jak je to však s její bezpečností pro naše tělo? Ačkoliv bývá hojně doporučována, někdy může spíše uškodit. Pokud vás trápí akutní problém s pálením žáhy, můžete užít trošku jedlé sody, která by problémy měla utlumit. Jestliže vás však tento problém trápí dlouhodobě, rozhodně není vhodné sodu opakovaně užívat. Hrozí totiž překyselení žaludku nebo chronická zácpa. Pokud vás tedy pálení žáhy trápí opakovaně, je důležité najít příčinu a léčbu konzultovat s lékařem.
Při akutním pálení žáhy dokážou kromě bylinek ulevit také sklenice vlažné vody či kefír. Případně můžete vyzkoušet také úlevovou pozici, kdy vyvýšíte horní polovinu těla. Pro celkové uklidnění trávicího traktu pomůže rýže.