Možná vůbec netušíte, jak správný postoj má vypadat a zda vás netrápí potíže se špatným držením těla. To však může způsobit vážné zdravotní potíže. Často může k problémům docházet při sedavé práci a nedostatku pohybu, to byste měli dostatečně kompenzovat.
Poruchy způsobené špatným držením těla
Nesprávný postoj je již na první pohled nevzhledný, i postoj je totiž součástí neverbální komunikace. I to, jak hrbíte záda o vás může prozradit mnoho. Mimo to, jak budete působit na své okolí, však špatné držení těla může způsobovat i vážnější zdravotní potíže. Patří mezi ně například zvýšená hrudní kyfóza (kulatá záda a vyklenutí hrudní páteře), což je typické pro sedavé zaměstnání. Dalším onemocněním je lordóza, to je prohnutí bederní páteře. Trápit vás mohou také plochá záda (zploštění páteře) či skolióza (vychýlení páteře do jedné strany).
Co způsobuje špatný postoj?
Za nesprávné držení těla mohou být zodpovědné různé faktory. Někdy se může jednat i o vrozený problém, většinou tomu však přispějeme vlastním chováním. Nejčastěji vzniká špatný postoj ochabnutím některé ze svalových skupin. Především se jedná o hluboké stabilizační svalstvo. Mezi to patří pánevní dno, bránice a hluboké svaly zad a břicha. Všechny ty se podílí na tom, jaký budete mít postoj. Proto je důležitý dostatek pohybu a správné cvičení.
Jak to napravit?
Nejvhodnější je při podezření na špatné držení těla navštívit specialistu, který vám určí přesnou diagnózu. Někdy však držení těla nemusí být tak špatné, aby způsobilo vážný problém, může však působit bolesti. Proti tomu je dobré bojovat pravidelným cvičením, které se zaměří na zpevnění stabilizačních svalů. Ideální je aerobní aktivita, například HIIT, bosu nebo flowin.
Jestliže vás trápí bolesti zad nebo máte sedavé zaměstnání, je pravděpodobné, že něco není správně s vaším držením těla. Proto byste se měli zaměřit na cvičení, po pár týdnech by se mělo dostavit zlepšení.