Magazín

Jak ovlivňuje kofein náš organismus?

Written by Makawiel

Tuto „stimulační drogu“ si v naší zemi i na celém světě dopřává skoro každý. Kofein je nejpopulárnější psychoaktivní látka na této planetě, která není nijak omezována, zakazována nebo přístupna až po dovršení určitého věku.

Obsah

Jaká je závislost na kofeinu?

Spousta lidí se domnívá, že kofein je návyková látka. U silných konzumentů kávy to může zčásti platit, protože tato skupina po vysazení příjmu kávy může pociťovat bolest hlavy, podrážděnost, deprese, únavu nebo problémy se soustředěním. Tyto symptomy ale trvají jen několik málo dní. Nelze však mluvit o závislosti podobné u kuřáků, závislosti na alkoholu nebo drogách.

S kofeinem se těžko usíná

Kofein sice poměrně rychle začíná účinkovat, ale o to pomaleji jeho účinky mizí. Pokud si tedy šálek kávy vypijete minimálně pět hodin před spánkem, nemělo by to vaše usínání ovlivnit.

Co kofein a osteoporóza?

Při vyšší konzumaci kávy se z těla vylučuje větší množství vápníku a hořčíku. Pokud si ale do kávy přidáte dvě lžičky mléka, tuto ztrátu eliminujete. Jen u starých lidí je třeba dát pozor a množství vypité kávy omezit, jelikož u nich dochází k častějšímu zlomení krčku stehenní kosti.

Vliv kofeinu na srdeční soustavu

Kofein, a to nejen ten v kávě, může krátkodobě zvýšit krevní tlak a srdeční tep. Ovšem zdravotní studie neprokázaly, že by kofein byl příčinou vyššího výskytu ohrožujících srdce a cévy. Lidé s kardiovaskulárními potížemi, vyšším cholesterolem nebo nepravidelným srdečním rytmem by ale určitě měli mít pití kávy pod kontrolou.

Dehydruje nebo nedehydruje kofein?

Kofein z chemického a zdravotního pohledu je sice diuretikum, zvyšující objem vyloučené moči, ale tuto ztrátu tekutin kompenzuje samotná voda, případně mléko v kávě. Proto i studie neprokazují, že by užívání přiměřeného množství kofeinu mělo způsobovat dehydrataci.

About the author

Makawiel