Nejkratší den v roce je sice za námi, ale na dlouhé slunečné dny si ještě nějakou dobu budeme muset počkat. Nemáte na nic náladu a jste bez chuti do života? Zkuste vzpruhu přírodní cestou.
Rybí tuk
Jistě znáte scény z filmů, kde starostlivá maminka podává před jídlem svým dětem na lžíci rybí tuk, aby byly zdravé. A jistě si pamatujete, s jakým odporem děti tento zázrak přírody polykají. Ale rybí tuk opravdu působí blahodárně, především na lidský mozek kvůli omega 3 mastným kyselinám. Lidské tělo si je neumí samo vyrobit. V zemích, kde se ve velké míře konzumují ryby (například v Japonsku) se mnohem méně vyskytuje onemocnění depresí. Pokud víte, že i přesto rybu zkrátka nepozřete, kupte si rybí tuk třeba v kapslích.
Kyselina listová
Velké procento lidí trpících depresí má velice nízký obsah kyseliny listové v těle. Uvařte si špenát, brokolici nebo růžičkovou kapustu. Kyselinu listovou najdete i v kvasnicích. V zimních měsících, kdy nemáte příliš možností sehnat čerstvou zeleninu, ji můžete dodávat tělu v tabletách.
Cvičte
I když byste nejraději leželi na gauči a nic nedělali, přinuťte se alespoň k půlhodinové procházce, běžte si zaplavat, zatančit nebo pracujte na zahradě. Cokoli vás bude bavit, hlavně se hýbejte.
Světlo
V zimních měsících se v těle v menší míře tvoří serotonin, což má právě za následek podráždění, poruchy spánku a špatnou náladu. Konzumujte proto celozrnné pečivo, mléčné výrobky a již zmíněnou kyselinu listovou. A doporučujeme procházky na čerstvém vzduchu. Dalším krokem jsou různé lampy užívané v rámci terapie světlem.
Pokud však trpíte depresí, na kterou nic nezabírá, určitě se vypravte k lékaři. Je veliký rozdíl mezi únavou, špatnou náladou a depresí. Na únavu a špatnou náladu zabírá spánek, relax, úprava jídelníčku, pohyb nebo vaše hobby, na depresi většinou nic z toho nepomáhá, a proto požádejte o pomoc profesionály.