Magazín

Když neumíme “vypnout”, nastává problém, shodují se odborníci

Written by Jan Neckář

Za poslední měsíce výrazně vzrostl počet těch, kteří trpí takzvaným workoholismem. Mluvíme o lidech, jež jsou závislí na práci a kteří dávají práci na první místo ve svém žebříčku priorit. I když se s tímto problémem potýkáme už několik let opravdu aktivně, kvůli zavedení home office si mnozí lidé neuměli stanovit hranici mezi osobním a pracovním životem. Pracovali prakticky neustále a jejich závislost na práci tak zesílila, že se nakonec stala jejich králem.

Odborníci se shodují na tom, že workoholismus je opravdu obrovský problém, který komplikuje život. Stojí za hroutícími se rodinami a vztahy, také za hroutícím se zdravím. Člověk totiž neumí takzvaně “vypnout” a neustále nad něčím přemýšlí, pracuje, neodpočívá.

Z počátku se projevuje nenápadně

Stejně jako všechny závislosti (kupříkladu závislost na alkoholu nebo závislost na lécích) i workoholismus přichází naprosto nečekaně, po malých a tichých krůčcích. Většinou si začínajícího problému nevšimne ani sám člověk, ani jeho okolí. K povšimnutí dochází až ve chvíli, kdy se práci věnuje veškerý svůj volný čas, a to i víkend. Nejčastěji si toho všimnou partneři, kteří evidují, že partner vedle nich sice sedí, ale je myšlenkami úplně jinde. Nejčastěji neustále něco “lupká” do notebooku a dodělává práci, kterou prý potřebuje mít hotovou.

Oddělování se od rodiny, nezájem trávit s blízkými čas a zaměření se především na práci – to jsou přesně prvotní symptomy poukazující na workoholismus.

Workoholici ztratí soudnost

To, jestli jste workoholikem nebo ne poznáte tak, že si na své okolí umíte udělat čas. Pokud si neumíte najít ani pár minut k tomu, abyste si s lidmi promluvili nebo si s nimi zašli na kávu, je to samozřejmě špatně. Dochází následně ke ztrátě soudnosti a to jediné, co pro člověka je zajímavé a atraktivní je práce jako taková.

About the author

Jan Neckář