Terapie kyslíkem – Oxygenoterapie
Říká se, že člověk vydrží bez jídla asi tři týdny, bez vody zhruba tři dny, ale bez kyslíku přežije jen pár minut. Mnoho metod alternativní medicíny, ale i východních cvičení a meditačních technik sází na zdravé dýchání. Pokud člověk dýchá povrchně a nemá dostatek čerstvého vzduchu, je unavený, mohou se dostavit bolesti hlavy a zhoršuje se koncentrace a paměť.
Vzduch obsahuje kolem 21 procent kyslíku. Kyslíková terapie je regenereční metoda, při níž je inhalován kyslík po určitou dobu (nejčastěji půl hodiny až hodinu) denně z třicetiprocentní směsi kyslíku a vzduchu buď pomocí masky nebo nosní cévky. Na trhu už je dnes také k sehnání mnoho přístrojů na produkci kyslíku v domácnosti a různé čističky vzduchu.
Pro koho se hodí?
Kyslík ocení všichni nejen jako prevenci proti únavě, při znečištěném ovzduší, ale také při poruchách dýchacího a cévního systému, při astmatu, poruchách spánku, kyslík je vhodný pro posílení imunity, při stresu, po infarktu i po některých operacích.
Díky kyslíkové terapii se roztahnou krevní cesty, zvýší se elasticita plicní tkáně a tělo pak dokáže lépe využívat přirozený kyslík z ovzduší. Oxygenoterapie se nehodí pro lidi trpící epilepsií, se zvýšenou činností štítné žlázy, po operaci hrudníku a ucha. Vyhnout by se jí měly i těhotné ženy.