„Obyčejná pampeliška,“ řekl by kdokoliv z nás. To ale ještě zřejmě nevíte, že její léčivá síla je tak mocná, že si na zahradě z pečlivě upraveného trávníku vlastně vydlabáváte poklad. Co vše pampeliška dokáže a jak si její příznivé účinky uchovat po celý rok?
Obsah
Poklad pod nohama
Pampelišku bychom možná měli s láskou pěstovat, než abychom se jí zbavovali. Pampeliška lékařská je totiž velmi účinným lékem – její příznivý vliv na jaterní hospodářství je více než tisíci lety prověřená pravda. Pomáhá i osobám s cukrovkou, revmatem, žloutenkou nebo cukrovou. Je nenahraditelná v boji s akné, kde dosahuje skvělých výsledků. Věděli jste, že pampelišky prospívají zažívacímu traktu? Dokážou pročistit žaludek, a dokonce zvyšují produkci žaludečních šťáv.
To zdaleka není všechno!
Trpíte na vracející se nepříjemné záněty močových cest? Je na čase si připravit něco z pampelišek. Podobně jako při alergiích nebo vysokém cholesterolu. Už vám ty slunce připomínající květy v trávníku tolik nevadí, že? A to ještě nevíte, že si jejich sílu můžete uchovat tím nejlahodnějším způsobem.
Jak si uchovat její sílu?
Klinické testy prokázaly, jak silný význam má obyčejná pampeliška v léčbě závažných chorob. Kořen pampelišky dovede dokonce zabít rakovinné buňky! Kořen si můžete uchovat jednoduše – stačí vyrýt ze země, oddělit od zbytku rostliny, a usušit. Květy pampelišek jsou významným pomocníkem při boji s nachlazením. Přejete si sílu přírody přenést i do zimy? Uvařte si pampeliškový med!
Uvařte si med
400 kusů květů pampelišek přelijte 2 litry vody a přidejte nakrájené 2 citróny bez pecek. Chvíli povařte a nechte do druhého dne odležet. Druhý den si směs přeceďte přes plátno a přidejte 2 kila cukru. Vařte až do té doby, dokud se med nebude táhnout. Už se těšíte na ranní chléb s lahodným léčivým medem?
Ještě jedno tajemství – nejlépe med chutná na čerstvě připravených palačinkách. Dáte si?