Reflexní terapie

Reflexní terapie

Reflexní masáže a terapie

Reflexní terapieReflexní terapie je moderní varianta čínské akupresury. Soustřeďuje se na masáže specifických bodů hlavně na chodidlech a dlaních. Používá mapy obsahující reflexní zóny, odpovídající jednotlivým částem těla a orgánům.

Principy reflexní terapie se shodují s čínskou akupunkturou a akupresurou. Už před 2500 lety před Kristem se v Egyptě léčilo mačkáním bodů na chodidlech, stejně tak v Číně a v Indii. Reflexní terapie byla prokázána i u amerických šamanů jako součást jejich léčebných technik. Do Evropy se tato metoda dostala nejspíš z Číny, a to zásluhou Marca Pola. Už kolem roku 1580 se objevila práce o této metodě a známý sochař z Florencie Cellini si nechával všechny bolesti ošetřovat mačkáním prstů na nohou a na rukou.

Reflexologie vychází z metody „zónová terapie“ Američana Williama Fitzgeralda (1872 – 1942). Podle něj lze lidské tělo rozdělit na podélné zóny, každá z nich odpovídá jednomu prstu na ruce nebo na noze. Zónová terapie zahrnuje léčbu celého těla, protože vnitřní tok energie spojuje ty části těla, které se nacházejí ve shodné podélné zóně (podobně jako meridiány v čínské medicíně). Na práce Fitzgeralda navázala americká masérka Eunice Inghamová a řadu let jeho metodu vylepšovala.

Plosky chodidel jsou velice citlivé a najdeme na nich reflexní body všech orgánů, žláz, svalů a kostry lidského těla. Některé reflexní body jsou i na vnitřních a vnějších stranách chodidel a na nártu.

Jak reflexní terapie (masáž) probíhá

Nejprve masér (terapeut) provede diagnostiku reflexních bodů a zjistí, které orgány jsou oslabené. Příčiny nemocí nemusí být totiž vždy nutně přímo v nemocném orgánu (například bolest kolen může mít za příčinu oslabené ledviny). Na základě diagnostiky se terapeut rozhodne pro masáž určitých bodů a intenzitu terapie. Poté terapeut masíruje reflexní body, nejčastěji používá k masáži daného bodu palec. Terapeut musí vědět, kde přesně leží reflexní bod každého orgánu. Tlak na reflexní body může každý pociťovat jinak, kromě tlaku mohou někteří lidé vnímat ostrou bolest v určité oblasti. Bolest na kontrétním reflexním bodu je přímo úměrná dysfunkci (oslabení) daného orgánu.

Po masáži na ploskách chodidel často následuje přímé uvolnění krční páteře a následně reflexní uvolnění celých zad. Při tom dochází k obnovení toku energie, lymfy i krve, a urychluje se regenerace organismu.

Využití reflexní terapie a masáží

Reflexní masáž má mnohostranné využití, nabízí jak regenerační a uvolňující, tak a posilující účinky na organizmus. Lze ji používat i v rámci prevence – ještě než se nemoc projeví závažnějšími pžíznaky, citlivostí některých bodů lze zjistit začínající dysfunkci v určité oblasti. Mačkáním reflexních bodů pak lze počínající obtíže odstranit.

Reflexní terapie se nejčastěji používá při bolestech hlavy, zad, kloubů, při alergiích, při detoxikaci (podporuje lymfatickou drenáž), odstraňuje napětí a napomáhá lepšímu snášení stresu. Reflexní masáž není vhodná v těhotenství a při vážných zdravotních problémech.

About the author

Makawiel