Bylinná léčba

Rozdíly mezi pampeliškovým a včelím medem, který je pro naše zdraví prospěšnější?

Written by Makawiel

Pampelišky jsou velmi rozšířenými rostliny, spousta lidí jistě ani netuší, kolik pozitivních účinků mohou mít pro lidský organismus. Nejčastěji jsou tyto zlatavé květy využívány k výrobě medu. Může se však takto připravený med vyrovnat tomu od včel?

Účinky pampelišek

Pampeliška bojuje s žaludečními problémy, dokonce dokáže také snížit cholesterol, zbavuje tělo toxinů. Snižuje krevní tlak a posiluje metabolismus. Rozproudí a vyčistí krev, doporučuje se dokonce také proti močovým kamenům. Zlepšuje trávení, zmírňuje kožní problémy, tlumí cukrovku i projevy únavy. Jedná se o opravdu zázračnou rostlinu, o které to jen málokdo tuší. Navíc obsahuje pampeliška velké množství vitaminu C, draslíku a manganu.

Pampeliškový med

Ačkoliv se nejedná o včelí produkt, i přesto má pampeliškový med zlatou barvu, krásnou sladkou vůni a dobrou chuť. Jedná se tak o chutné sladidlo, vlastnostmi se však pampeliškový med nemůže vyrovnat tomu včelímu. Základním problémem přípravy medu z pampelišek je nutnost pampelišky vařit, čímž se zničí většina prospěšných látek. Navíc obsahuje tento med také obrovské množství cukru. Ve výsledku tedy nemá mnoho příznivých účinků na lidský organismus. Tento med může mít navíc i negativní vliv, může v něm vznikat karcinogenní látka. Ta se může objevit i ve včelím medu, výrobci jsou však limitování maximálním přípustným množství, což si při domácí výrobě neohlídáte.

Jak jinak využít pampelišky?

Jak již víme, pampelišky dokážou pozitivně ovlivnit mnoho procesů v našem těle. Proto vůbec není od věci naučit se, jak tyto rostliny zpracovat jinak než na med, který není zdraví prospěšný. Vyzkoušejte výrobu pampeliškového sirupu, stačí květy nechat vyluhovat v převařené vodě s řepným cukrem. Z pampelišky můžete využít i listy, které se hodí do salátů. Chutná jsou i poupata květů. Pro léčivé účinky je známý především kořen pampelišky, který se dá také zpracovat.

Pampelišky jsou zázračné rostliny s blahodárným vlivem na lidský organismus, to samé se však ani zdaleka nedá říci o pampeliškovém medu. Proto raději zůstaňte u toho včelího, který je prospěšný.

About the author

Makawiel