Každý chce vědět, jak na tom je. K tomu, abyste zjistili, jak si stojí vaše tělo a celková hmotnost, slouží Body mass index jednoduše nazvaný BMI. Je ukazatelem optimální nebo naopak nevhodné váhy. Vypočítejte si vaše BMI.
Návod na výpočet BMI
Systém výpočtu BMI je založený na vzorci skládajícího se z váhy a výšky. Stoupněte si na váhu, zjistěte svoji přesnou hmotnost a tu vydělte výškou v metrech na druhou. Pro lepší pochopení si celý proces ukážeme na modelovém příkladu. Slezli jste z váhy ukazující 60 kg, přitom víte, že měříte 170 cm. Do kalkulačky zadejte 1,7 × 1,7, mělo by vám vyjít 2,89. Tohle číslo si zapamatujte, protože jím následně vydělíte 60. Zaokrouhleně vyjde 20. To je pro vás skvělá zpráva, protože už víte, že máte normální váhu s minimálními zdravotními riziky.
Kategorie hmotností
Na podváhu ukazují hodnoty kolem 18,5. Hrozí při ní velké množství zdravotních komplikací. Pokud máte takto nízké BMI měli byste urychleně dopřát tělu potřebné živiny a dostatečné množství kalorií, které vás opět postaví na nohy. Hodnoty od 18,5 do 25 jsou ukazatelem normální váhy. To je bezesporu nejlepší varianta. Gratulujeme. Držte se stávajícího jídelníčku a oblíbených aerobních aktivit. Ukázala vám kalkulačka 25 až 30? V tom případě vaše tělo vykazuje známky nadváhy a pro vás by to mělo být upozornění na změnu životního stylu. Přidejte pohyb a uberte v tučných, sladkých a mastných jídlech. Nakupte si raději více zeleniny a nízkokalorických potravin. Obezita prvního a druhého stupně má hodnoty mezi 30 a 40. To už začíná být vážný problém. Doporučujeme se objednat u odborníka, který vám při úsilí ve snižování hmotnosti pomůže. Hodnota nad 40 je již těžká obezita, kterou není radno podceňovat. Vzchopte se a urychleně začněte se změnami. Pravidelný pohyb je základ. Z ledničky vyhoďte vše nezdravé a tučné. Teď již vám nic nebrání v kroku do nového života.