Obsah
Metody zdravotních cvičení
O tom, že pohyb je obecně zdravý a důležitý, není pochyb. Existují ale druhy cvičení, které lidskému organismu vyloženě prospívají a dokonce se jejich pomocí dají mnohé obtíže zmírnit a někdy i odstranit.
Jóga
Jóga se zrodila v Indii před mnoha tisíci lety a dnes se cvičí po celém světě. Na Západ se začala šířit v devatenáctém století. Cvičení jógy na Západě se často nevyhne kritice, protože se zaměřuje více na fyzické cvičenínež na meditace a ztrácí se její duchovní rozměr. Indové říkají, že jóga je nauka o osvobození.
Jóga působí příznivě na celý organismus – svaly, klouby, dech, oběhový, nervový a lymfatický systém, na všechny orgány i žlázy. Pozitivní vliv má cvičení jógy samozřejmě i na psychiku, napomáhá zklidnění a uvolnění, zejména při stresu.
Taiči
Starodávné čínské cvičení taiči vychází z bojového umění. Při cvičení taiči jako zdravotního cvičení se klade důraz na jemné a plynulé pohyby, spojené s pomalým napínáním a uvolňováním svalstva. Zároveň jsou pohyby taiči masírovány vnitřní orgány, což přispívá k odplavování toxických látek. Taiči napomáhá nejen k protažení svalů, má také významný efekt na funkci plic, regulovat imunitní systém, správnému držení těla, k rozvíjení rovnováhy a stability, což vede k prevenci pádů, zejména u starších lidí. Součástí cvičení je také soustředění na dech, relaxace a zklidnění.
Čchi-kung
Toto cvičení je úzce spojené s tradiční čínskou medicínou. Stejně jako u jógy je součástí cvičení čchi-kung meditace, dechová a pohybová cvičení, která mají vyrovnat prudění čchi v těle.